2020 US Open Cup: USSF announces Round 2 pairings and hosting scenarios for largest round of Modern Era.

Posted by | January 29, 2020
Laredo Heat SC plays San Antonio FC during a US Open Cup soccer match, Tuesday, May 14, 2019, at Toyota Field in San Antonio, Texas. San Antonio won 2-0. (Darren Abate/USL)

Laredo Heat SC plays San Antonio FC during a US Open Cup soccer match, Tuesday, May 14, 2019, at Toyota Field in San Antonio, Texas. San Antonio won 2-0. (Darren Abate/USL)

The professional teams in Division II and Division III leagues (USL Championship, USL League One, and NISA) now know who they will or could face in the Second Round.

The United States Soccer Federation announced the pairings for the Second Round of the 107th edition of the tournament that will take place April 7-9. In Round 2, the 19 winners of Round 1 will join 25 USL Championship, 6 USL League One, and 8 NISA teams in 29 matches. This is the largest round by number of matches in the Modern Era.

The hosts for the First Round, and all future rounds, are determined by random selection. If both teams apply to host and both teams meet the federation’s minimum venue standards, then the home team is decided by random draw.

The winners from Round 2 will advance to the Third Round which is scheduled to be played April 21-23. The 11 lowest ranked Division I (MLS) teams will enter in this round.

All games will be exclusively broadcast live on ESPN+ as part of the tournament’s new media rights agreement.

Interesting Notes:

  • This is, by far, the earliest start for the Second Round in the Modern Era (1995-present). Prior to this, the earliest the Second Round had started was in 2014 when it began on May 13.
  • The single-game Modern Era attendance record for the Second Round is 12,790 which was set in 2017 in a match between AFC Cleveland (NPSL) and FC Cincinnati (USL) at Nippert Stadium in Cincinnati, Ohio (May 17, 2017).
  • The number of Open Division teams that have eliminated professional teams since 1996 is 78. USL League Two has eliminated 56 pro teams, the Open Division Local teams from the USASA have eliminated 18 and the NPSL has upset 4.
  • The last Division III team to reach the Semifinals was Richmond Kickers in 2011.

This is an incomplete list of teams that did not apply to host the Second Round, based on the schedule scenarios. There are likely many more teams, but the schedule does not reveal them.

  • Newtown Pride FC (USASA)
  • Naples United (NPSL)
  • OKC Energy FC (USL Championship)
  • NTX Rayados (USASA)
  • Crossfire Redmond (NPSL)

#USOC2020 ESSENTIALS

Click here to follow all 100 #USOC2020 teams on Twitter

Newtown Pride FC win first Amateur Cup title, qualify for 2020 US Open Cup
2020 US Open Cup Qualifying Schedule / Results
2020 US Open Cup Qualifying Round 1 Game-By-Game Review
2020 US Open Cup Qualifying Round 2 Game-By-Game Review
2020 US Open Cup Qualifying Win & You’re In Weekend Game-By-Game Review
2020 US Open Cup Qualifying Goalscoring Leaders

USL League Two champion Flint City Bucks sitting out 2020 US Open Cup after schedule ‘travesty’
Reading United AC declines 2020 US Open Cup entry due to ‘abhorrent’ schedule change, more teams to follow
Without college players available, 2020 US Open Cup schedule cripples NPSL, USL-2 teams

In our 18th year of covering the US Open Cup, support TheCup.us by joining our Patreon team!

2020 Lamar Hunt U.S. Open Cup Competition Schedule

Second Round

Northeast Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
April 7 Pittsburgh Riverhounds SC (USLC) vs. West Chester United SC (NPSL)/Vereinigung Erzgebirge (Pa.) winner 7 p.m. ET Highmark Stadium; Pittsburgh, Pa.
April 7 FC Motown (NPSL) vs. Saint Louis FC (USLC) 7 p.m. ET Montclair State University Soccer Park; Montclair, N.J.
   -or-
April 7 New York Pancyprian Freedoms (N.Y.) vs. Saint Louis FC (USLC) 8 p.m. ET Belson Stadium (St. John’s Univ.); Jamaica, N.Y.
April 8 Richmond Kickers (USLL1) vs. Virginia United FC (Va.)/Christos FC (Md.) winner 6:30 p.m. ET City Stadium; Richmond, Va.
April 8 Atlantic City FC (NPSL) vs. Austin Bold FC (USLC) 7 p.m. ET Rowan University Soccer Stadium; Glassboro, N.J.
   -or-
April 8 Austin Bold FC (USLC) vs. Newtown Pride FC (Conn.) 7:30 p.m. CT Bold Stadium; Del Valle, Texas
April 9 Hartford Athletic (USLC) vs. Western Mass Pioneers (USLL2)/GPS Portland Phoenix (USLL2) winner 7 p.m. ET Dillon Stadium; Hartford, Conn.

Southeast Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
April 7 Charlotte Independence (USLC) vs. Stumptown Athletic (NISA) 7 p.m. ET Mecklenburg County Sportsplex; Matthews, N.C.
April 7 Tampa Bay Rowdies (USLC) vs. The Villages SC (USLL2)/South Georgia Tormenta FC 2 (USLL2) winner 7 p.m. ET Al Lang Stadium; St. Petersburg, Fla.
April 7 North Carolina FC (USLC) vs. North Carolina Fusion U23 (USLL2)/South Carolina United Bantams (USLL2) winner 7 p.m. ET Sahlen’s Stadium at WakeMed Soccer Park; Cary, N.C.
April 7 Chattanooga Red Wolves SC (USLL1) vs. Birmingham Legion FC (USLC) 7 p.m. ET Chattanooga Christian School; Chattanooga, Tenn.
TBD Miami United FC U23 (Fla.) vs. Miami FC (USLC) 7 p.m. ET Ted Hendricks Stadium (Milander Park); Hialeah, Fla.
   -or-
TBD Miami FC (USLC) vs. Naples United FC (NPSL) 7:30 p.m. ET Riccardo Silva Stadium; Miami, Fla.
April 8 Charleston Battery (USLC) vs. South Georgia Tormenta FC (USLL1) 7 p.m. ET Patriot’s Point Soccer Stadium; Mt. Pleasant, S.C.
April 8 Memphis 901 FC (USLC) vs. Chattanooga FC (NISA) 7 p.m. CT Mike Rose Soccer Complex; Memphis, Tenn.

Central Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
April 7 Louisville City FC (USLC) vs. Nashville United (Tenn.)/Cleveland SC (NPSL) winner 7 p.m. ET Lynn Stadium (Univ. of Louisville); Louisville, Ky.
April 7 Greenville Triumph SC (USLL1) vs. New Mexico United (USLC) 7:30 p.m. ET Legacy Early College Field; Greenville, S.C.
April 8 Indy Eleven (USLC) vs. Michigan Stars FC (NISA) 7 p.m. ET Michael A. Carroll Track and Soccer Stadium (IUPUI); Indianapolis, Ind.
April 8 Detroit City FC (NISA) vs. El Paso Locomotive FC (USLC) 7:30 p.m. ET Keyworth Stadium; Hamtramck, Mich.
April 8 Louisiana Krewe FC (La.) vs. San Antonio FC (USLC) 6:30 p.m. CT Ragin’ Cajuns Soccer/Track Facility (Univ. of Louisiana); Lafayette, La.
   -or-
April 8 Corpus Christi FC (USLL2) vs. San Antonio FC (USLC) 7 p.m. CT Dugan Family Soccer and Track Stadium (Texas A&M Corpus Christi); Corpus Christi, Texas
April 8 FC Tulsa (USLC) vs. Tulsa Athletic (NPSL)/Fort Worth Vaqueros (NPSL) winner 7 p.m. CT Hurricane Soccer & Track Stadium (Univ. of Tulsa); Tulsa, Okla.
April 8 Forward Madison FC (USLL1) vs. Chicago FC United (USLL2)/Minneapolis City SC (NPSL) winner 7 p.m. CT Breese Stevens Field; Madison, Wis.
April 9 Union Omaha (USLL1) vs. Des Moines Menace (USLL2)/Med City FC (NPSL) winner 7 p.m. CT Caniglia Field (Univ. of Nebraska Omaha); Omaha, Neb.
TBD Denton Diablos FC (NPSL) vs. OKC Energy FC (USLC) 7 p.m. CT Univ. of North Texas Soccer Stadium; Denton, Texas
   -or-
TBD NTX Rayados (Texas) vs. OKC Energy FC (USLC) TBD Home team TBD

West Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
April 7 LA Force (NISA) vs. San Diego Loyal SC (USLC) 7:30 p.m. PT Jesse Owens Stadium (Cal State L.A.); Los Angeles, Calif.
April 8 FC Boulder Harpos (Colo.) vs. Colorado Springs Switchbacks FC (USLC) 7 p.m. MT Regency Athletic Complex (Metropolitan State Univ. of Denver); Denver, Colo.
   -or-
April 8 Colorado Springs Switchbacks FC (USLC) vs. Crossfire Redmond (NPSL) 7 p.m. MT Weidner Field; Colorado Springs, Colo.
April 8 Phoenix Rising FC (USLC) vs. FC Golden State Force (USLL2)/FC Arizona (NPSL) winner 7:30 p.m. MST Casino Arizona Field; Tempe, Ariz.
April 8 Sacramento Republic FC (USLC) vs. Oakland Roots (NISA) 7:30 p.m. PT Papa Murphy’s Park; Sacramento, Calif.
April 8 Orange County SC (USLC) vs. California United Strikers FC (NISA) 7:30 p.m. PT Orange County Great Park – Championship Soccer Stadium; Irvine, Calif.
April 8 Olympic Club (Calif.) vs. Reno 1868 FC (USLC) 7:30 p.m. PT Negoesco Stadium (Univ. of San Francisco); San Francisco, Calif.
   -or-
April 8 FC Davis (NPSL) vs. Reno 1868 FC (USLC) 7:30 p.m. PT Ron and Mary Brown Stadium (Davis Sr. H.S.); Davis, Calif.
TBD San Diego 1904 FC (NISA) vs. ASC San Diego (NPSL)/Chula Vista FC (Calif.) winner 7:30 p.m. PT Lincoln High School; San Diego, Calif.
April 9 Las Vegas Lights FC (USLC) vs. Cal FC (Calif.)/Ventura County Fusion (USLL2) winner 7:30 p.m. PT Cashman Field; Las Vegas, Nev.

April 10 Third Round Draw
April 21-23 Third Round (11 lower-seeded Division I teams enter)
April 24 Round of 32 Draw
May 19-20 Round of 32 (12 higher-seeded Division I teams enter)
May 21 Round of 16/Quarterfinal Draw
June 10 or June 23-24 Round of 16
June 23-24 or July 14-15 Quarterfinals
July 14-15 or Aug. 11-12 Semifinals
Aug. 11-12 or Sept. 22-24 Final

Leave a Reply

Your email address will not be published.