2020 Open Cup Qualifying: US Soccer announces second qualifying round match-ups

Posted by | September 23, 2019
Players from Chula Vista FC (right) and Rebels SC battle for the ball during their Open Division Local Qualifying match for the 2020 US Open Cup. Photo: Chula Vista FC

Players from Chula Vista FC (right) and Rebels SC battle for the ball during their Open Division Local Qualifying match for the 2020 US Open Cup. Photo: Chula Vista FC

The United States Soccer Federation announced the match-ups for the second round of local qualifiers for the 2020 US Open Cup.

There are now 49 teams remaining to qualify for next year’s tournament proper. 48 will participate in this second round, after the postponed first round match between Athletic Katy FC and Houston FC is rescheduled and completed. [MORE: 2020 US Open Cup Qualifying Schedule/Results]

The teams that are taking part in the competition are mostly amateur — although there are no rules limiting professional teams from participating.

The Open Division Local Qualifying tournament was launched in 2016 as an alternative to holding state and regional qualifying tournaments. Now, all teams from any US Soccer-affiliated leagues just need to register. The competition begins in the fall and all entrants are divided up regionally to minimize travel, with the teams that advance the furthest qualifying for the Lamar Hunt US Open Cup which will begin in the spring. The number of teams that will qualify for the tournament, and the number of rounds that will be required, is yet to be determined as it will depend on the number of professional teams that will take part in the 107th edition of the Open Cup next year.

One team has already punched their ticket into the 2020 Lamar Hunt US Open Cup. Newtown Pride FC  won the 2019 USASA Amateur Cup championship which earned them an automatic berth into next year’s Open Cup. The Connecticut-based club has qualified for the first time after being unsuccessful each year since 2013 to qualify, finally getting over the hump.

The match-ups for the second round of the qualifying tournament are listed below:

2020 Lamar Hunt U.S. Open Cup – Second Qualifying Round Schedule

East Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
Oct. 19 Safira FC (Mass.) vs. Brockton FC United (Mass.) 1 p.m. ET Dilboy Stadium; Somerville, Mass.
Oct. 19 CD Huateras (Va.) vs. World Class Premier Elite FC (Md.) 6 p.m. ET Howison Homestead Soccer Complex, Field 1; Woodbridge, Va.
Oct. 19 West Chester United (Pa.) vs. Lansdowne Yonkers FC (N.Y.) 7 p.m. ET West Chester United Turf Field; West Chester, Pa.
Oct. 20 CSA Westchester (N.J.) vs. New York Pancyprian Freedoms (N.Y.) 12 p.m. ET Ramapo College of New Jersey, Stadium Field; Mahwah, N.J.
Oct. 20 United German Hungarians (Pa.) vs. Vereinigung Erzgebirge (Pa.) 3 p.m. ET Trifecta Sporting Club, Stadium Field; Oakford, Pa.
Oct. 20 Virginia United (Va.) vs. Alianza Futbol Club (Va.) 6 p.m. ET George Hampton Middle School; Woodbridge, Va.
Oct. 20 Christos FC (Md.) vs. Federal City Wanderers (D.C.) 6 p.m. ET Glen Burnie High School; Glen Burnie, Md.
Oct. 20 Steel FC (Pa.) vs. Tartan Devils Oak Avalon (Pa.) 7 p.m. ET Highmark Stadium; Pittsburgh, Pa.

Central Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
Oct. 19 NTX Rayados (Texas) vs. Inocentes Futbol Club (Texas) 7 p.m. CT Premier Park, Field 1; Balch Springs, Texas
Oct. 19 San Antonio Runners (Texas) vs. Celtic Cowboys Premier (Texas) 7 p.m. CT UTSA Campus Recreation Field Complex – South; San Antonio, Texas
Oct. 19 Louisiana Krewe FC (La.) vs. Athletic Katy FC (Texas)/Houston FC (Texas) winner 7 p.m. CT St. Thomas More Catholic High School; Lafayette, La.
Oct. 19 Springfield FC (Ill.) vs. Nashville United (Tenn.) 7 p.m. CT Springfield Area Soccer Association; Springfield, Ill.
Oct. 19 Ann Arbor FC (Mich.) vs. Livonia City FC (Mich.) 8 p.m. ET Legacy Center Sports Complex; Brighton, Mich.
Oct. 20 Orlando FC Wolves (Fla.) vs. Hurricane FC (Fla.) 5 p.m. ET Sylvan Lake Park; Sanford, Fla.
Oct. 20 Florida Soccer Soldiers (Fla.) vs. Miami United FC U23 (Fla.) 6 p.m. ET Miramar Regional Park; Miramar, Fla.
Oct. 20 Soda City Sorinex FC (S.C.) vs. Georgia Revolution FC Reserves (Ga.) 7 p.m. ET Saluda Shoals Soccer Park; Columbia, S.C.

West Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
Oct. 19 Chula Vista FC (Calif.) vs. Academica SC (Calif.) 3:15 p.m. PT Terra Nova Park; Chula Vista, Calif.
Oct. 19 Cal FC (Calif.) vs. Alta California Sol (Calif.) 6:30 p.m. PT Orange County Great Park, Field 16; Irvine, Calif.
Oct. 19 Outbreak FC (Calif.) vs. Oxnard Guerreros FC (Calif.) 7 p.m. PT Orange County Great Park, Field 19; Irvine, Calif.
Oct. 20 Olympic Club (Calif.) vs. Oakland Stompers (Calif.) 11 a.m. PT Beach Chalet Soccer Fields; San Francisco, Calif.
Oct. 20 FC Union Jerez (Colo.) vs. Azteca FC (Colo.) 2 p.m. MT Broomfield Commons, Field TBD; Broomfield, Colo.
Oct. 20 FC Boulder Harpos (Colo.) vs. Colorado Rush (Colo.) 3 p.m. MT Fairview High School; Boulder, Colo.
Oct. 20 Colorado Rovers (Colo.) vs. San Juan FC (Utah) 5 p.m. MT Dicks Sporting Goods Park, Field 8; Commerce City, Colo.
Oct. 20 SC Trojans FC (Calif.) vs. L.A. Monsters FC (Calif.) 7:15 p.m. PT Orange County Great Park, Field 19; Irvine, Calif.

Third Qualifying Round: Nov. 23-24
Fourth Qualifying Round (if necessary): Dec. 21-22

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.