1923 National Challenge Cup Results

Posted by | January 13, 2009
Preliminary Round
Eastern Pennsylvania
10/8/22 Ascension FC 1 : 0 Hibernians FC
Maryland & Virginia
10/29/22 Potapsco Rangers 0 : 5 Baltimore FC
Missouri & Southern Illinois
10/8/22 Johnston City 2 : 4 Wilsonville United
Northwestern New York
10/8/22 Kodak Park FC w/o General Electric (Erie)


First Round
Eastern Bracket
New Jersey
10/15/22 American AA 2 : 1 Sprague FC
10/15/22 Paterson Silk Sox w/o Harrison SC
10/15/22 Babcock & Wilcox 1 : 1 Paterson Caledonian
10/22/22 R Babcock & Wilcox 2 : 3 Paterson Caledonian
10/8/22 Entre Nous FC 2 : 1 Ryerson FC
Maryland & Virginia
11/5/22 Norfolk FC 1 : 6 Baltimore FC
Eastern Pennsylvania
10/14/22 Bethlehem Steel 4 : 0 Kaywood Catholic
10/14/22 Fairhill FC 2 : 3 Ascencion Field Club
10/21/22 R Ascencion Field Club 2 : 3 Fairhill FC
10/14/22 Fleisher Yarn 3 : 2 Berney Ernstka AAFC
Northern Massachusetts & New Hampshire
10/12/22 Maple Leaf FC 4 : 1 Charlestown
10/12/22 Falco AFC 7 : 1 Boston Blues
10/14/22 Clan Sutherland 0 : 2 General Electric
10/14/22 Methuen FC 0 : 5 Abbot Worsted
10/14/22 Lynn Gas & electric 0 : 1 Roxbury FC
10/14/22 Fore River FC 2 : 1 Bunker Hill Celtics
10/14/22 Holyoke FC 4 : 0 Chicopee Rovers
10/14/22 Arlington Mills 2 : 4 Shawsheen Indians
Southern New England
10/14/22 Fairlawn Rovers 3 : 3 Prospect Hill
10/21/22 R Prospect Hill 0 : 0 Fairlawn Rovers
10/28/22 R Fairlawn Rovers 0 : 1 Prospect Hill
10/14/22 J & P Coats 3 : 2 Saylesville
10/14/22 Fall River Marksmen 4 : 0 J & P Coats Reserve
10/14/22 Madeira Sport Club 0 : 1 Don Carlos FC
10/15/22 American Thread 2 : 3 Greystone Veterans
10/15/22 West End Polish Club 2 : 2 Whitman Mill
10/21/22 R Whitman Mill 5 : 0 West End Polish Club
Connecticut & New York
10/8/22 Brooklyn Wanderers 1 : 1 (aet) Yonkers Thistle
10/22/22 R Brooklyn Wanderers 3 : 1 Yonkers Thistle
10/15/22 New York Field Club 8 : 1 Viking AC
10/15/22 Bay Ridge FC 3 : 0 British Great War Veterans
10/15/22 Manchester SFC 1 : 2 Hartford Rovers
10/15/22 Danersk Athletic FC 2 : 1 Tryconnell Celtic
10/15/22 St. George 6 : 3 Lexington FC
10/15/22 Ansonia FC 3 : 1 West Harlem FC
10/15/22 Sone & Fleming 1 : 2 Nassau FC
10/29/22 Brooklyn Field Club w/o Edison FC
10/15/22 Calpe American FC 1 : 2 Cento Hispano
Western Bracket
Missouri & Southern Illinois
10/29/22 Scullin Steel 4 : 2 Ben Miller FC
10/29/22 Hoover Sweeper 0 : 2 Vesper Buick
10/22/22 St. Leo w/o De Andreis FC
10/22/22 Paul Mueller FC 1 : 0 Hense FC
10/22/22 Trumbull SC 1 : 3 Ben Miller FC (Muny)
10/22/22 Prendergast SC w/o Daulian SC
10/15/22 Thayer FC 1 : 3 Wilsonville United
10/15/22 Gillespie 1 : 5 West Frankfort
Gillespie protest upheld, replay ordered
10/29/22 R Gillespie 1 : 1 West Frankfort
11/5/22 R West Frankfort 0 : 2 Gillespie
West Frankford protest upheld, replay ordered
11/11/22 R Gillespie 1 : 2 West Frankfort
Illinois & Wisconsin
10/15/22 Pullman 2 : 4 (aet) Canadian Club
10/15/22 Sparta Union 3 : 0 Highland Park (Det.)
10/15/22 Gary SC 1 : 2 Swedish American FC
10/15/22 Thistles FC w/o Olympia FC
Olympia refused to play match due to “financial disagreements”
10/15/22 Bricklayers FC 9 : 1 Harvey FC
10/15/22 MacWhyte FC 3 : 0 Sparta Union Reserves
Michigan
10/15/22 Walkerville FC (Windsor, Ont.) 3 : 2 Fisher Body FC
10/15/22 Scarlet Runners FC 0 : 3 Caledonia FC
10/15/22 Detroit SC 0 : 3 Windsor Rovers (Windsor, Ont.)
10/15/22 Celtic FC 0 : 4 Roses FC
10/15/22 Sons of Malta w/o Pontiac FC
10/15/22 Rising Star FC w/o Ulster A & FC
10/15/22 Flint City 1 : 4 Industrial FC
Western Pennsylvania
10/15/22 Gallatin FC 2 : 0 Castle Shannon
10/15/22 Harmarville FC 2 : 2 Arden FC
10/21/22 R Arden FC 2 : 1 Harmarville FC
10/15/22 Jeannette FC 2 : 0 Curry FC
Northwestern New York
10/15/22 McNaughton Rangers 0 : 3 Kodak Park FC
10/15/22 Rochester City Moose 2 : 1 Rochester Celtic
Ohio
10/8/22 Goodyear FC 3 : 1 Favorite Knits FC
10/15/22 British War Veterans 0 : 5 Magyar FC
10/15/22 McKenzie FC 0 : 2 Kennmore FC
10/15/22 Lorain Eagles 3 : 0 Carnegie Coal
10/22/22 White Motor FC 1 : 0 Feador Athletic
Replay ordered after Feador’s protest (lack of goal nets) was upheld
10/29/22 R White Motor FC 1 : 0 Feador Athletic


Second Round
Eastern Bracket
Connecticut & New York
11/5/22 Brooklyn Wanderers 1 : 2 Brooklyn Field Club
11/5/22 Ansonia FC 4 : 1 Nassau FC
11/5/22 Centro Hispano 3 : 1 Danersk Athletic
11/12/22 New york Field Club 9 : 3 St. George Bridgeport
11/12/22 Bay Ridge 1 : 2 Hartford Rovers
Northern Massachusetts & New Hampshire
11/4/22 Fore River FC 5 : 0 Maple Leaf FC
11/4/22 Abbot Worsted 4 : 1 Shawsheen Indians
11/4/22 General Electric 0 : 0 Roxbury FC
11/11/22 R General Electric 0 : 1 Roxbury FC
11/4/22 Falco AFC 2 : 1 Holyoke FC
Southern New England
11/4/22 J & P Coats 3 : 1 Fall River Marksmen
11/4/22 Don Carlos FC 1 : 4 Whitman Mill
11/11/22 Prospect Hill 0 : 1 Greystone Veterans
New Jersey
11/5/22 Paterson Caledonian 0 : 3 American AA
11/5/22 Paterson Silk Sox w/o Entre Nous FC
Eastern Pennsylvania & Maryland
11/4/22 Bethlehem Steel 1 : 0 Fleischer Yarn
11/12/22 Fairhill FC 1 : 1 Baltimore SC
Baltimore SC withdrew before replay
Western Bracket
Illinois
11/5/22 Sparta Union 5 : 3 Canadian Club
11/5/22 Bricklayers FC 1 : 0 MacWhyte FC
11/5/22 Thistles FC 4 : 0 Swedish American FC
Missouri & Southern Illinois
11/12/22 Ben Miller FC (Muny) 1 : 0 St. Leo FC
11/12/22 Paul Mueller FC 0 : 2 Prendergast FC
11/12/22 Vesper Buick 8 : 0 Wilsonville United
11/12/22 Scullin Steel 4 : 3 West Frankfort FC
Michigan & Western Pennsylvania
11/5/22 Industrial FC 2 : 1 Windsor Rovers
11/5/22 Walkerville 6 : 1 Sons of Malta
11/5/22 Roses FC 3 : 1 Caledonia
11/12/22 Rising Star FC 0 : 1 Jeanette FC
11/5/22 Gallatin FC 1 : 1 Arden FC
11/11/22 R Arden FC 3 : 0 Gallatin FC
Ohio
11/5/22 Lorain Eagles 6 : 0 Mahoning Valley
11/5/22 Magyar FC 3 : 1 White Motor FC
11/5/22 Goodyear FC 2 : 1 Kennmore FC
Northwestern New York
11/5/22 Kodak Park FC 1 : 0 Rochester City Moose


Third Round
Eastern Bracket
11/25/22 Bethlehem Steel 3 : 0 Fairhill FC
11/25/22 J & P Coats 4 : 0 Greystone FC
11/26/22 New York Field Club 1 : 0 Brooklyn Field Club
11/26/22 Ansonia FC 3 : 2 Whitman Mills
11/26/22 Fore River 5 : 1 Falco AFC
11/30/22 Hartford Rovers 4 : 3 Centro-Hispano FC
11/26/22 Paterson Silk Sox 2 : 0 American A.A.
11/26/22 Abbot Worsted 9 : 0 Roxbury FC
Western Bracket
11/25/22 Walkerville 4 : 3 Industrial FC
11/26/22 Lorain Eagles 1 : 0 Maygar-American FC

Match stopped after 75 minutes due to pitch invasion by crowd, result upheld.
11/26/22 Bricklayers FC 2 : 0 Goodyear FC
11/26/22 Thistles FC 2 : 1 Sparta Union
11/30/22 Arden FC 3 : 0 Kodak Park
12/3/22 St. Leo’s 3 : 0 Prendergast
12/9/22 Jeanette FC 3 : 0 Roses FC
12/17/22 Vesper Buick 0 : 0 Scullin Steel
1/1/23 R Scullin Steel 3 : 2 Vesper Buick


Fourth Round
Eastern Bracket
12/23/22 J & P Coats 6 : 0 Ansonia FC
12/24/22 New York Field Club 4 : 1 Bethlehem Steel
1/7/23 Paterson Silk Sox 6 : 0 Hartford Rovers
2/10/23 Abbot Worsted 4 : 0 Fore River
Western Bracket
12/25/22 Bricklayers & Masons 2 : 2 (aet) Thistles FC
12/31/22 R Bricklayers & Masons 2 : 0 Thistles FC
12/25/22 Arden FC 5 : 0 Lorain Eagles
12/25/22 Jeanette FC 3 : 1 Walkerville FC
1/14/23 Scullin Steel 3 : 1 St. Leo’s


Quarterfinals
1/28/23 Scullin Steel 3 : 1 (aet) Bricklayers & Masons
2/12/23 Arden FC 1 : 0 Jeanette FC
3/3/23 J & P Coats 1 : 0 Abbot Worsted
3/11/23 Paterson Silk Sox 0 : 0 New York Field Club
3/18/23 R Paterson Silk Sox 4 : 1 New York Field Club


Semifinals
2/25/23 Scullin Steel 2 : 1 Arden FC
3/25/23 Paterson Silk Sox 3 : 2 J & P Coats

Final
at Harrison Field – Harrison, New Jersey
4/1/23 Paterson Silk Sox 2 : 2 (aet) Scullin Steel
Championship awarded to Paterson when Scullin were unable to field a team for the replay due to injuries and players under baseball contracts beginning the baseball season
KEY – w/o – Walkover, R – Replay