1948 US Open Cup results

Posted by | January 26, 2009
Traditional Bracket
Round of 64
Eastern Bracket
Date Home Result Away
December 21 Hakoah AC (NYC) 2 : 0 Brooklyn SC
January 18 Baltimore Americans 8 : 0 Davis SC (Bal.)
February 29 Eintracht SC (NYC) 3 : 1 New York SC
February 29 Philadelphia Americans 3 : 1 German Hungarian SC (NYC)
February 29 Zilinski Association (NJ) 2 : 0 Harrison SC
February 29 Baltimore SC 4 : 2 Batchelors Café (Bal.)
Replay ordered due to Baltimore SC using ineligible players
March 14 R Baltimore SC 4 : 1 Batchelors Café
April 4 Philadelphia Nationals 3 : 1 Hota SC (NYC)
April 4 Elizabeth SC 4 : 1 Kearny Celtic
April 10 Brooklyn Wanderers 1 : 2 Brooklyn Hispano
April 25 Fairlawn Rovers 1 : 2 Ponta Delgada
April 25 Lincoln AC 6 : 1 Bucky’s Café

Ludlow Lusitano bye

Boston Internationals bye

Brookhattan-Galicia bye

New York Americans bye

Kearny Americans bye
Western Bracket
Date
Home Result Away
November 16 Bartunek Slavia (Cle.) 4 : 0 Greenhut Jewelers (Cle.)
December 7 Thistle SC (Roch.) 2 : 2 German American SC (Buf.)
January 4 R Thistle SC 2 : 2 German American SC

R Thistle SC w/o German American SC
December 14 Curry Vets (W. Pa.) 2 : 0 Avella Polar Star (W. Pa.)
December 14 Heidelberg SC (W. Pa.) 0 : 2 Pittsburgh Indians
December 14 Castle Shannon (W. Pa.) 1 : 1 (aet) Cecil Legion (W. Pa.)
December 21 R Castle Shannon 2 : 1 Cecil Legion
December 21 Alexis Florist (Tol.) 2 : 6 Pioneer Kickers (Det.)
December 21 Kelly Celtic (Roch.) 4 : 1 Portuguese American SC (NW NY)
December 21 Morgan Strasser (W. Pa.) 1 : 0 Sturgeon (W. Pa.)
January 1 Paddock Club (St. L) 2 : 4 Simpkins Ford (St. L)
January 1 Carondelet SMA (St. L) 0 : 4 De Andreis SC (St. L)
January 25 Sparta (Chi.) 6 : 3 Hakoah Center (Chi.)

Schwaben (Chi.) w/o Slovak AA (Chi.)
Slovak forced to forfeit when unable to find a suitable ground.

Richard Rich Tigers (Mil.) w/o Milwaukee Brewers
Due to the likelihood that the match would be further delayed by bad winter weather, the advancing
team was decided by a coin flip on March 28, 1948.

Seco Equipment (St. L) bye

Steamfitters Union (St. L) bye


Round of 32
Eastern Bracket
Date Home Result Away
March 14 Brookhattan-Galicia 2 : 0 Hakoah SC
March 21 Baltimore Americans 3 : 3 Baltimore SC
April 4 R Baltimore Americans 4 : 2 Baltimore SC
March 21 New York Americans 4 : 3 Eintracht SC
April 4 Kearny Americans 2 : 1 Zilinsky Association
April 10 Philadelphia Americans 3 : 0 Philadelphia Nationals
April 25 Ludlow Lusitano 9 : 0 Boston Internationals
May 2 Elizabeth SC 2 : 0 Brooklyn Hispano
May 2 Ponta Delgada 3 : 1 Lincoln AC
Western Bracket
Date Home Result Away
January 4 Castle Shannon 2 : 1 Pittsburgh Indians
January 4 Curry Vets 2 : 4 Castle Shannon
January 18 Seco Equipment 5 : 2 Steamfitters Union
January 18 Simpkins Ford 2 : 1 De Andreis SC
January 18 Thistle SC 3 : 5 Kelly Celtic
February 28 Sparta 2 : 0 Schwaben
April 4 Polish American AA 10 : 1 Richard Rich Tigers
April 7 Bartunek Slavia 1 : 2 Pioneer Kickers


Round of 16
Eastern Bracket
Date Home Result Away
May 30 Ponta Delgada 4 : 1 Ludlow Lusitano
April 2 Philadelphia Americans 4 : 0 Baltimore Americans
April 4 Brookhattan-Galicia 1 : 0 New York Americans
Western Bracket
March 14 Kelly Celtic 2 : 0 Pioneer Kickers
January 18 Castle Shannon 1 : 0 Morgan Strasser
February 22 Simpkins Ford 3 : 1 Seco Equipment
April 11 Sparta 3 : 2 (aet) Polish American AA


Quarterfinals
Date Home Result Away
June 7 Brookhattan-Galicia 5 : 2 Philadelphia Americans
June 7 Elizabeth S.C. 0 : 2 Ponta Delgada
April 18 Simpkins Ford 2 : 0 Sparta
April 4 Castle Shannon 3 : 0 Kelly Celtic


Semifinals
Date Home Result Away
June 13 1L Ponta Delgada 1 : 2 Brookhattan-Galicia
June 20 2L Brookhattan-Galicia 2 : 0 Ponta Delgada
Brookhattan-Galicia advanced on 4-1 aggregate
April 25 1L Castle Shannon 0 : 3 Simpkins Ford
May 9 2L Simpkins Ford 1 : 1 Castle Shannon
Simpkins Ford advanced on 4-1 aggregate
Final
First Leg – at Sportsman’s Park – St. Louis, Missouri
October 17 Simpkins Ford 3 : 2 Brookhattan-Galicia
KEY – AET – after extra time, w/o – Walkover, R – Replay, 1L – 1st Leg, 2L – 2nd Leg, 3L – 3rd Leg


Official Bracket
Eastern Bracket
First Round
Date Home Result Away
January 18 Baltimore Americans 8 : 0 Davis SC (Bal.)
February 29 Baltimore SC 4 : 2 Batchelors Café (Bal.)
Replay ordered due to Baltimore SC using ineligible players
March 14 R Baltimore SC 4 : 1 Batchelors Café
February 29 Philadelphia Americans 3 : 1 German Hungarian SC (NYC)
April 4 Philadelphia Nationals 3 : 1 Hota SC (NYC)
March 14 Brookhattan-Galicia 2 : 0 Hakoah SC
March 21 New York Americans 4 : 3 Eintracht SC
March 28 Brooklyn Hispano 3 : 1 Bridgeport Schwaben
April 4 Kearny Americans 2 : 1 Zilinsky Association
April 4 Brooklyn Wanderers 3 : 1 Swedish FC (NYC)
April 4 Elizabeth SC 4 : 1 Kearny Celtic

Ponta Delgada bye

Ludlow Lusitano bye


Second Round
Date Home Result Away
March 21 Baltimore Americans 3 : 3 Baltimore SC
April 4 R Baltimore Americans 4 : 2 Baltimore SC
April 10 Philadelphia Americans 3 : 0 Philadelphia Nationals
April 10 Brooklyn Wanderers 1 : 2 Brooklyn Hispano
April 4 Brookhattan-Galicia 1 : 0 New York Americans

Kearny Americans bye

Elizabeth SC bye

Ponta Delgada bye

Ludlow Lusitano bye


Third Round
Date Home Result Away
May 2 Elizabeth SC 2 : 0 Brooklyn Hispano
April 2 Philadelphia Americans 4 : 0 Baltimore Americans

Kearny Americans bye

Brookhattan-Galicia bye

Ponta Delgada bye

Ludlow Lusitano bye


Fourth Round
Date Home Result Away
May 23 Elizabeth SC 2 : 1 Kearny Americans
May 30 Ponta Delgada 4 : 1 Ludlow Lusitano
June 7 Brookhattan-Galicia 5 : 2 Philadelphia Americans


Semifinal
Date Home Result Away
June 7 Elizabeth S.C. 0 : 2 Ponta Delgada

Brookhattan-Galicia bye


Final
Date Home Result Away
June 13 1L Ponta Delgada 1 : 2 Brookhattan-Galicia
June 20 2L Brookhattan-Galicia 2 : 0 Ponta Delgada
Brookhattan-Galicia advance on 4-1 aggregate


Western Bracket
First Round
Date Home Result Away
March 14 Kelly Celtic 2 : 0 Pioneer Kickers
April 18 Simpkins Ford 2 : 0 Sparta

Castle Shannon bye


Semifinals
Date Home Result Away
April 4 Castle Shannon 3 : 0 Kelly Celtic

Simpkins Ford bye


Final
Date Home Result Away
April 25 1L Castle Shannon 0 : 3 Simpkins Ford
May 9 2L Simpkins Ford 1 : 1 Castle Shannon
Simpkins Ford advance on 4-1 aggregate


National Final
at Sportsman’s Park – St. Louis, Missouri
October 17 Simpkins Ford 3 : 2 Brookhattan-Galicia
KEY – AET – after extra time, w/o – Walkover, R – Replay, 1L – 1st Leg, 2L – 2nd Leg, 3L – 3rd Leg